מודעות דרך תנועה

ד"ר משה פלדנקרייז ממציא השיטה

ברוכים הבאים
"make the impossible possible, the possible easy, and the easy elegant."
Dr. Moshe Feldenkrais

לעשות את הבלתי אפשרי לאפשרי
את האפשרי לקל ואת הקל לנוח
ד"ר פלדנקרייז משה


ממציא השיטה ד"ר משה פלדנקרייז

ביסס את שיטתו על חוקים וכללים השאובים מעולם המדע
והושפע מעקרונות היסוד של אומנויות
הלחימה וההגנה העצמית שאותם חקר ופיתח

הבין גם לפני מדענים גדולים

את יכולתו המופלאה של המוח, ליצור תבניות תנועה חדשות במקום ובנוסף לאלו שנפגעו כדי להביא מזור ורווחה פיזית ונפשית לגוף האדם

 


 
 
גמישות המוח 
 
 
דוד בן-גוריון על הראש

זו יכולתה המופלאה של השיטה

לעשות את הקשה לקל

 
 
 
 
 
 
תלמידיו בקורס למורים בארה"ב
 
 
 
 

 

סרטון חדש

שלושה דורות

לכבוד 100 שנה להולדת פלדנקרייז

לחצו כאן

The Feldenkrais Method Center - Israel

 

משה פלדנקרייז ושיטתו
   (1904 - 1984)

 מאה שנה להולדתו

משה פלדנקרייז , מייסד השיטה לשיפור תפקודו הגופני של האדם באמצעות מודעות דרך תנועה, הקרויה על שמו – שיטת פלדנקרייז (קישור לערך).

משה פלדנקרייז נולד ברוסיה בשנת 1904. בגיל 14 עזב את מולדתו וחצה ברגל את אירופה לארץ ישראל, שהיתה בזמנו תחת השלטון המנדט הבריטי ונקראה פלשתינה. לפלשתינה הגיע  ב - 1918.

כמרבית הממציאים, הוא הגיע לפיתוח תחומו בדרך עקיפה, תוך כדי שילוב של מספר השפעות. בהיותו חלוץ צעיר, אתלט מצטיין, שחקן כדור רגל, עזר כפועל בניין להקים כמה מבנייניה הראשונים של תל-אביב.

 באותן שנים התחיל פלדנקרייז להתעניין באמנות הלחימה, ג'יו-ג'יטסו וההגנה העצמית . הוא החל ללמד את עצמו והגיע ליכולות גבוהות. באמצע שנות העשרים, פרסם בעברית את ספרו הראשון, שנקרא: "ג'יו-ג'יטסו והגנה עצמית". ספר אשר הופץ בין כל חברי ההגנה.

בשנות העשרים המוקדמות שלו החל את לימודיו הפורמליים בגימנסיה הרצליה. עד מהרה יצא לו שם של אשף מתמטי. באותו זמן הוא התעניין מאוד בהיפנוזה ותרגם לעברית את הספר של אמיל קואה על אוטוסוגסטיה. 

לסורבון, פאריז הגיע פלדנקרייז ב-1933 והמשיך את לימודיו, בהנדסה ובפיסיקה יישומית ,ושם גם השלימם. במקביל הוא החל לעבוד כפיסיקאי במכון קירי לצדו של ג'וליו קירי הנודע. בשנות לימודיו באוניברסיטה ספרו של פלדנקרייז הגיע לידיו של ג'יגורו קאנו, מייסד הג'ודו המודרני ובאותם זמנים סגן שר לענייני חינוך ביפן. פרופסור קאנו מצא בספר מהלכי ג'יו-ג'יטסו שלא נתקל ברמתם הגבוהה ובתחכומם בשום מקום אחר. בחסות שגרירות יפן בצרפת הזמין פרופסור קאנו את פלדנקרייז להיות האיש שיפיץ את הג'ודו לראשונה במערב. פלדנקרייז החל להתאמן עם תלמידיו הבכירים של פרופסור קאנו, התקדם להיות בדרגה גבוהה מאוד ותוך תקופת זמן קצרה היה לבעל החגורה השחורה הראשון בג'ודו בעולם המערבי.

בכל תקופה זו סיפקה השגרירות היפנית לפלדנקרייז כל עזרה חמרית שנזקק לה. פלדנקרייז הקים את מועדון הג'ודו בצרפת. ב-1940 כשהגרמנים עמדו להיכנס לצרפת, פלדנקרייז נמלט לאנגליה. שם בזמן מלחמת העולם השניה הוא סופח יחד עם מדענים אחרים למאמץ המלחמתי במיניסטוריון הצי הבריטי. הוא עבד על מחקר נגד צוללות, אימן צנחנים בטכניקות הגנה עצמית והמשיך בכתיבת ספרים שונים בג'ודו, שיצאו לאור בכל רחבי העולם. הג'ודו בעולם המערבי החל בצרפת, באמצעות פלדנקרייז ומשם התפשט בעולם כולו.

בעקבות פציעה חמורה בברכו, בעת משחק כדור רגל, פלדנקרייז החל להשתמש בגופו כבמעבדה. הוא סירב לעבור ניתוח והחליט לנצל את הידע שלו וכישוריו היצירתיים למציאת פתרון אחר. הוא שילב והרחיב את סקרנותו העמוקה בכל ידע עדכני ובתאוריות השונות בנושאי הפיזיקה, האנטומיה, הנוירופיזיולוגיה, הפסיכולוגיה,ההתפתחות הטבעית של האדם, תורת המערכות, ונושאים אחרים הקשורים בבריאות. בהדרגה החל לשקם את עצמו. הוא לימד את עצמו ללכת מחדש וריפא לגמרי את ברכו. תוך כדי תהליך החקירה פיתח גישה יוצאת דופן לשימוש ביכולות המדהימות של מערכת העצבים האנושית לצורך שיכלול ושיפור תיפקודו של האדם. זו היתה תחילתה של מה שידוע לנו כיום כשיטת פלדנקרייז.

בשנים 1943-1944, הציג ד"ר פלדנקרייז את מחקרו והתאוריות שפיתח בפני התאחדות העובדים המדעיים בפיירלי, סקוטלנד. הרצאות אלו הוו בסיס לספרו הראשון על השיטה, שנקרא "הגוף והתנהגות בוגרת".

 ב-1949 הוזמן ד"ר פלדנקרייז ע"י מכון ויצמן למדע ברחובות, בהנהלת ד"ר חיים ויצמן, נשיאה הראשון של מדינת ישראל, לשוב לישראל. עם שובו התבקש להקים את אגף האלקטרוניקה בצה"ל. כבר בלונדון החל פלדנקרייז לעבוד עם אנשים באופן פרטי בשיטתו והוא המשיך זאת גם בישראל. לאחר זמן קצר של הצלחות רבות בתחומו, עודד אותו ד"ר ויצמן לוותר על עבודתו בפיסיקה ולהקדיש את זמנו ומרצו לפיתוח שיטתו ולעבודה עם אנשים. פלדנקרייז נענה  להמלצתו בחיוב והחל להשקיע את כל כולו בשיטתו. עם הזמן פיתח פלדנקרייז גם אופן לימוד ועבודה עם קבוצות.

פרסומו העיקרי בכל הארץ היה בעקבות הצלחותיו בעבודתו עם דוד בן גוריון, ראש ממשלתה הראשון של ישראל.        

בסוף שנות השישים הוזמן פלדנקרייז לקליפורניה, ארה"ב לתת סדרת הרצאות וסדנאות בשיטתו, לכבוד היווסדה של התנועה לפסיכולוגיה הומניסטית. זו היתה פתיחתה של עשר שנות שהות ועבודה של פלדנקרייז בארה"ב.

בשנות השבעים, בהיותו בארה"ב עבד עם האנטרופולוגית הידועה, מרגרט מיד ושחקן הכדורסל המוכשר, ג'וליוס אירווינג, הידוע כ"ד"ר ג'יי". הוא עבד עם המלחין יהודי מנוחין  ועם הבמאי, שחקן פיטר ברוק. באותן שנים גם סיים ופירסם שלשה מספריו על השיטה.   ד"ר פלדנקרייז הכשיר אישית שלש קבוצות של אנשים להיות מורים בשיטתו. 

בשנת 1969, הכשיר את קבוצתו הראשונה שמנתה 13 איש, בת"א, ישראל.

בשנת 1977, הכשיר 60 מורים בקורס שני בארה"ב. ב-1983 הצליח פלדנקרייז לנהל וללמד את הקבוצה השלישית, שכללה 250 איש באמהרסט, ארה"ב. מורים אלו בהנחייתו של פלדנקרייז ייסדו את אגודת הפלדנקרייז בארה"ב. כיום ישנם למעלה מ-5500 מורי פלדנקרייז מוסמכים הפזורים בכל רחבי אירופה, אמריקה הצפונית, הדרומית, אוסטרליה, יפן וישראל.  

ד"ר משה פלדנקרייז נפטר בגיל 80 בביתו בת"א.

 
 
תיעוד אישי

מאת: פרופסור שמשון בן-יהושע

שמח אני לציין את העזרה הרבה לבריאותי שנתנה לי ההתעמלות לפי שיטת פלדנקרייז.

עקב הרמת משקל יתר, הייתי סובל מכאבי גב לעיתים קרובות. הלכתי לטיפול אישי אצל ד"ר משה פלדנקרייז ויצאתי ללא כאבים ומשוכנע בתרגילים המהפכנים של האיש הזה. מאז הנני מתעמל באופן קבוע לפי השיטה שפיתח פלדנקרייז.

השיטה הזו התקבלה בכל רחבי העולם ושמו של פלדנקרייז הולך לפניו כמי שפרץ דרך להתעמלות חדשה שמשכללת את יכולות המתעמל ומונעת כאבים.

יצא לי להצטרף לחוגים רבים של חסידיו המרובים בהרבה מקומות בעולם ולהווכח בנאמנותם לטכניקה הזו וכמוהם שמח אני להפיץ שיטה זו לכל המעונין. 


 

להרשמה

לשיעורי פלדנקרייז ברחובות

לטיפול אישי או פרטי באזור המרכז

 צרו קשר: נסטור לוין  -  054-5907755 

ללוח זמנים לחצו: רחובות -  רח' ישראל שחר 12

אין צורך ברקע או בידע קודמים

***

נסטור לוין

ורינת לוין  MSc 

מורים מוסמכים ומומחים בשיטה

שמחים לענות על כל שאלה בנושא

levinf@gmail.com

שים לב : המידע הנחשף באתר אינטרנט זה אינו מהווה תחליף מכל סוג שהוא לייעוץ ולטיפול רפואי

 

למעלה

עמוד הבית
למה פלדנקרייז
מהי שיטת פלדנקרייז
ממציא השיטה ד"ר משה פלדנקרייז  
מי אנחנו

שיעורים מוקלטים לרכישה בחנות CD

שיעור לתרגול
חוויות השינוי
תגובות והמלצות  
מבצע מארזים
מורים בשנת שבתון
דפי משוב
המקום והזמן
מאמרים
המחקר המדעי
 השיעור הקבוצתי
דפי זוהר
וידאו בתקשורת
מצגות אודות השיטה
שיעור פלדנקרייז 1 בפארק
שיעור פלדנקרייז  2 מול המחשב
 
ד"ר משה פלדנקרייז  בטיפול אישי
 

להרשמה

 לשיעורי פלדנקרייז ברחובות

טיפול אישי או פרטי באזור המרכז - בתאום

נסטור לוין

054-5907755

ללוח זמנים לחצו

 

לרכישת שיעורי פלדנקרייז ב- CD לחצו כאן

 

 

השתלמות למורים

קורס

לעובדי הוראה בשנת שבתון

לחצו כאן

 

כל הזכויות שמורות למרכז לשיטת פלדנקרייז. רינת לוין , ניצה ונסטור לוין. טל': 054-5907755