מודעות דרך תנועה

מאמרים: מודעות דרך תנועה בשיטת פלדנקרייז

האם יש מספר דרכים נוספות להתנועע?

מודעות דרך תנועה בשיטת פלדנקרייז /רינת לוין

שיעורי פלדנקרייז

טיפול אישי או פרטי

באזור המרכז - בתאום

רינת לוין

054-5907755 

ברגע זה ממש, בשעה שאתה קורא כתבה זו שים לב לרגע לאופן הישיבה שלך או השכיבה שלך אל תשנה שום דבר, אל תשתדל. 
רק שים לב.

מובטח לך שתגלה דברים מעניינים, שיוכלו להפוך למועילים.

 

שיעורי פלדנקרייז ברחובות

טיפול אישי או פרטי

ובאזור המרכז - בתאום

נסטור לוין

054-5907755 

שים לב האם אתה מרגיש בנוח? האם אתה נושם לרווחה? או נושם נשימות מהירות, רדודות, דלילות וקצרות?

האם כתפייך שמוטות לפנים או משוכות לאחור? היכן נמצא ראשך? כפוף או זקוף? והרגליים? מסוקלות, בפיסוק רחב או צר?

האם הן כפופות, ארוכות או מתוחות? האם הן מתנדנדות בקצב מסוים? איך מרגישים הגב והצוואר שלך? מאומצים או חופשיים?

והאם אתה זקוק לתמיכה כלשהי בזמן הישיבה או השכיבה?

אם אתה יושב -  שים לב למשען גופך! האם אתה יושב על קצה הכסא או שרוע עמוק אל תוך הכורסא? האם אתה נשען על המשענת מאחור, או בעזרת המרפקים והאמות על השולחן מלפנים?

אם אתה שוכב – שים לב לאופן השכיבה שלך! האם אתה שוכב על הגב, צד, או על הבטן? האם אתה זקוק לכרית כתמיכה מתחת לראש, או מתחת לרגלייך?

נסה עכשיו לדמיין במחשבתך כיצד תשנה את תנוחת גופך, נשימתך, הרגשתך במקרים הבאים: ברגע זה נכנס/ת לחדר הבוס שלך, אשתך/בעלך,

המנקה, עמיתך לעבודה ומתחיל/ה לדבר איתך. זה מכניס אותך למצב שבו אתה שמח, כועס, מתעניין, משועמם.

לאחר שענית לעצמך על כל השאלות הללו, נסה לשער לעצמך מדוע החלטת לבחור דווקא בתנוחה זו או אחרת, והאם יש לזה קשר להרגלים מסוימים שאימצת לעצמך במהלך חייך? האם יש קשר לאופייך, למזג רוחך, למעמדך? האם יש משהו שהיית רוצה לשנות או לשפר?

אם נמצאים עמך אנשים נוספים בחדר אל תגיד להם דבר, וסרוק אותם במהירות, מרחוק, כמו שעשית על עצמך, שאל שוב אותן השאלות לגביהם.

הרגלי תנועה

אני יכולה להגיד בביטחון גמור, שבעקבות התבוננות קצרה ואקראית כזאת שלעיל, התשובות והמסקנות לאותן השאלות בשני המקרים היו שונות. אם תמשיכו לעשות סקירה זו על עוד ועוד אנשים באוכלוסייה, תגיע לכלל הבנה – שלכל אדם צורת תנוחה והתנועעות מסוימת האופיינית לו, שסיגל

לעצמו במהלך חייו, השונה לחלוטין משל זולתו.

הרגלי תנועה אלו, מותאמים לרוב למבנה, ולחוויות החיים, למעמד, למקצוע, לאופי, ולדימוי הגוף של כל אחד מאתנו.

חלק מהרגלי התנועה שאנו מסגלים לעצמנו "נכונים", "טובים", ומשרתים אותנו כיאות. חלקם מזיקים לבריאותנו, מגבילים, מתסכלים, ומסרבלים אותנו, גורמים לנו לכאבים שונים, לאי- נוחות, ולנזקים שאיננו מודעים למקורם.

אופני תנועה (הליכה, ישיבה, עמידה, פניה, ריצה, שחיה, רכיבה על אופניים, ריקוד, התכופפות, הרמת חפצים, סחיבת סלים או תיקים, קימה) "לא נכונים" או "שגויים", "לוקים בחסר" או "מועשרים בעודף" גורמים עם השנים לשיבושים, להתנוונות, ולמחלות בגופו ובנפשו של האדם.

גוף ונפש

שיבושים שונים אלו משפיעים על הגוף והנפש ובסופו של דבר גורמים לירידה ביכולת התפקוד הכללי של האדם.

ירידה בתפקוד הכללי מתבטאת ומלווה לרוב ב: כאבים, מיחושים, עייפות, מתח, אי-נוחות.

ירידה זו בתפקוד, במקרים קיצוניים מביאה את האדם עד לאי-תפקוד מלא, כמו: נכות, שיתוק, פיתוח תלות בחברה, אי יכולת לתפקד לבד.

חזרה לתפקוד תקין

בשעורי פלדנקרייז אנו מחזירים לעצמנו את הכושר שלנו, וע"י כך חוזרים לתפקוד תקין.

בשעורים כל תלמיד עובר תהליך למידה עצמי מחדש, המאפשר לו לממש את יכולתו במינימום מאמץ ומקסימום יעילות, וכל זאת דרך פיתוח המודעות לגופו.

כל תלמיד עובר תהליך למידה פנימי של "דע את עצמך" (מילים המיוחסות, בדרך כלל, לסוקרטס).

התלמיד במצע רצף של תנועות עפ"י הוראות מילוליות של המורה. התנועות הן עדינות, מורכבות, ללא כוח או מאמץ, אינן מכניות או תוקפניות ואינן נעשות בקצב מוכתב או תוך חיקוי תנועת המורה.

התלמיד מתנועע באופן איטי תוך כדי מחשבה וקשב לתנועתו, לנשימתו ולגופו, עפ"י מינון אישי. כל תלמיד מתנועע לפי הקצב, ההבנה, והיכולת שלו. ביצוע התנועות אינו תחרותי, לא בין התלמיד לזולתו ולא בין התלמיד לעצמו. התלמיד אינו נדרש בשום אופן לרצות את המורה, ברעיון או באופן תנועה, או מנח אידיאלי – עיקרון יסודי המנחה את שיטת פלדנקרייז ומייחד אותה. 

מהלך השעורים

במהלך השעורים התלמיד לומד להכיר את גופו, ואת אופן תנועתו וטווחי היכולת שלו, ותוך התבוננות והתנועעות זאת הוא מגלה רקמות, גידים, מפרקים, שרירים וחוליות שמעולם לא שם לב אליהם או שלא השתמש בהם. על-ידי כך מודעותו ורגישותו לגופו ולתנועתו מתפתחות ועולות.

התנועות מונחות על-ידי המורה באופן מודרג והמשכי, במטרה לשפר תפקוד ספציפי בכל שיעור, כמו למשל: שיפור כפיפה לפנים בישיבה, בעמידה, התגלגלות משכיבה על הגב לישיבה, קימה מישיבה לעמידה בצורות שונות. נושאי השיעורים התנועתיים מגוונים ביותר, כל שיעור שונה מקודמו, השיעורים אינם חוזרים על עצמם. בכל שיעור מוצב לתלמיד אתגר חדש נוסף, ועל-ידי כך נשמרים סקרנותו ועניינו של התלמיד. בכל שיעור אנו בוחנים נושאים מסוימים מזוויות ראייה שונות.

התמדה

אנשים המתמידים בביצוע מגוון רחב של שיעורים ותנועות תוך הקשבה פנימית, לתחושה ומתוך האבחנה בדקויות, בקשרים, ביחסים, ובשינויים הקטנים המתחוללים באותה העת, מרחיבים את קשת אפשרויות התנועה שלהם, שומרים על גמישותם, מגדילים את הפוטנציאל התנועתי שלהם, ובוחרים לעצמם את דרך התנועה המתאימה והנכונה ביותר בשבילם.

כל שיעור הינו חוויה פנימית מרתקת, שבסופו התלמיד יוצא עם התחושה שגילה מחדש את היכולת הגלומה בו ושעכשיו תנועתו מגוונת, יעילה, גמישה, קלה, ברורה ואסתטית יותר.

בנוסף לכך למד התלמיד אינפורמציה חדשה על גופו, הבין קשרים ויחסים הדדיים בין הפעולות השונות והתפקודים ב"מכונה האנושית" שלו, וכעת הוא אף  מיודד עמה יותר.

מטרת השיעורים

מטרת השיעורים היא לשפר ולשכלל את יכולתו של האדם, להרחיב  את גבולות הביצוע שלו, על-מנת שיוכל לבצע פעולות שלכאורה נראות קשות ואולי גם בלתי אפשריות, ולהפכן לקלות, גמישות, נוחות נעימות ומהנות.

יכולת גמישות גבוהה, בייחוד בגיל מאוחר, חיונית ביותר בשמירה על תפקוד תקין של הגוף, הדבר תורם לפעילות יעילה ותקינה של האיברים הפנימיים, ומונע הפרעות בריאות, כאבים ומחלות.

בשיטה זו אנו שמים דגש על דרך הביצוע ואיכות התנועה ולא על תוכן התרגילים. זהו עיקרון יסודי נוסף המנחה את שיטת פלדנקרייז.

התבוננות פנימה

בשיטת פלדנקרייז אנו מתבוננים פנימה בעצמנו כמו ברישום או בצילום, מפעילים את מערכת העצבים, חושבים וחשים תוך כדי עשייה, ועל-ידי כך "צופים" בהרגלי התנועה הקיימים. הסתכלות זו מביאה את השינוי הרצוי לנו.

זהו עיקרון בסיסי נוסף המנחה את השיטה ומייחד אותה בכך שאין אנו עוברים ממצב קשיח מצוי אחד למצב אידיאלי רצוי שני, אלא ההסתכלות על הקיים היא הגורמת להתחלת תהליכים פנימיים, היוצרים שינוי. השינוי מתבטא באופן ספונטני בשימור ובתחזוק המועיל (ההרגלים התנועתיים ה"נכונים"), ובשינוי ההרגלים הניתנים לשינוי, וביכולת ההבחנה בהבדל שביניהם.

לאחר שהתלמיד צבר "רישומים" אחדים, למד והבין במידה מסוימת מספר חוקים על גופו ואופן תנועתו, יש באפשרותו לנתח את מקור בעיותיו, ובידו כלי לנסות לפותרן.

מודעות

אנו מודעים לכך שרוב האוכלוסייה מעונינת להיפטר במהרה או בדרך נס מהרגלים "רעים", אך האמת היא שרוב האנשים אינם מוכנים כלל לשבור את התבנית הקבועה שלה התרגלו. על-פי רוב הם מחפשים מחסה, רוצים לחיות בשטח בטוח ומוכר, כמו בחיים, במשפחה, בבנק, או במקצוע, משוחררים מכל מהפכות והפרעות (כמה אנשים אתה מכיר שממשיכים ומתמידים בדיאטה או בגמילה מעישון?), ומכאן אנו למדים עד כמה קשה לשנות הרגלים מכל סוג שהוא.

הסתכלות התלמיד בעצמו ובאופן התנועעותו, הרגשת הביטחון שרכש לאחר היכרות הדוקה יותר עם עצמו, והעובדה שיש לו מספר דרכים נוספות להתנועע – מביאים אותו לעמוד על הצורך בשינוי בעצמו. אז גם מתחילים שינויים בתהליכים הפנימיים שלו, ובאים לידי ביטוי השיפורים.

השיפורים הנצפים

השיפורים הנצפים: התלמיד יוצא מהמצב ה"תקוע" הקודם בו היה, ומתחיל להתנועע באופן חדש, קל ומעניין יותר, הוא נעשה גמיש יותר. יציבתו משתנה ומשתפרת, מצב-רוחו עולה, הוא מרגיש יציב יותר גופנית ונפשית, נשימתו נעשית חופשית יותר. הקואורדינציה וההתמצאות שלו במרחב משתכללות, הוא נעשה נחמד וחברותי יותר, משוחרר ופתוח יותר. כאבי הגב שלו נעלמים, הוא חש קליל רענן ונינוח, שלם יותר עם עצמו. מסוגל לממש וליישם את הפוטנציאל העצום שמצא בתוכו, שקיים בו כל הזמן אך עד כה לא נוצל כראוי. הוא מצליח להתמודד טוב יותר במצבי לחץ ומתח בחיי היום יום.

שיעורים קבוצתיים – מודעות דרך תנועה

השיעורים הקבוצתיים המייחדים את השיטה (קיימת  גם צורת הלימוד האישית)  , מתבצעים לרוב בשכיבה על הגב או הבטן. על-ידי כך אנו מנטרלים את כוח המשיכה הפועל על שרירנו הזוקפים והכופפים בהתאמה, המתח השרירי פוחת, וכך יורדת השפעתו של רעש הרקע החיצוני והפנימי. מתח שרירים נמוך ותנועות איטיות חסרות מאמץ תוך כדי הקשבה לנשימה ולתנועה מגבירים את כושר ההבחנה, הרגישות והמודעות.

מהלך תנועה שכזה מאפשר תנאים אופטימליים ללימוד וחינוך מחדש של מערכת העצבים.

אם כן תהליך הלמידה העצמי דורש: סבלנות, התמדה, פתיחות, הקשבה פנימית וחיצונית גם יחד.

בזמן התהליך התלמיד צריך להיות מוכן, לעיתים, להרגשת חוסר ביטחון, פחד, תיסכול, אך מכיוון שדרך הלמידה שלנו היא כדרך למידתו הטבעית של תינוק, ניסיון וטעייה, אל לנו לכעוס על עצמנו או לבקר את עצמנו בעת מעידתנו בדרך.

יעילות השיטה

שיטת פלדנקרייז מועילה בעיקר לשיפור איכות החיים בקרב אוכלוסייה הסובלת מהפרעות תפקודיות במישורים הבאים:

א.      הגופני – הגבלות בתנועה, חוסר יכולת להתכופף, לפנות, לנוע בחופשיות, קושי בהרמת חפצים, בהתלבשות, בשריכת שרוכי נעליים, בעליה וירידה במדרגות כתוצאה מבעיות גב כגון: פריצת דיסקוס, עצב לחץ, סקוליוזיס (עקמת), קיפוזיס, לומברגו ועוד; פגיעה באיברים פנימיים כתוצאה מיציבה לא נכונה; בעיות עיכול ומטבוליזם, בגלל נשימה לא נכונה;  מתח שרירים גבוה; בריחת סידן מהעצמות, בגלל חוסר התנועעות מספקת וחוסר גירוי של גדילת העצם.

ב.      החברתי אישי – העדרויות מהעבודה; חוסר יכולת תפקוד בבית; חוסר סבלנות; תוקפנות כלפי בני המשפחה; חוסר יכולת להנות ולרקוד באירועים חברתיים;

תפקוד לקוי במקצועות הדורשים הליכה מרובה, סיור ופיקוח, בגלל בעיות גב, כאבים ומוגבלות בתנועה. 

ג.       הנפשי – חרדות, חוסר ביטחון, הרגשת אי-ודאות, חוסר רצון לחיות, דיכאון ועד רצון להתאבדות – בעקבות מצב פיזיולוגי ירוד, יציבה לקויה, אי סדירות בנשימה, תפקוד לא תקין.

השיטה חיונית

השיטה חיונית לאנשים הרוצים להיפטר מכאבי גב, צוואר, כתפיים, ברכיים; לאנשים המעונינים להפיג מתחים ולחצים הנובעים מעומס עבודה, לימודים, בחינות; למשותקים, נכים, לנפגעי מוח ועמוד שדרה, כתוצאה ממחלות נוירולוגיות או תאונות דרכים; לקשישים; לאומנים – שחקנים, רקדנים, מוסיקאים, נגנים, ציירים ועוד, המעונינים לשפר את המודעות לגופם ועל-ידי כך לשכלל את אופן הביטוי שלהם;

 

מתאים לכל מי שרוצה לשפר ולטפח את יציבתו ואת איכות חייו,

לכל מי שרוצה להינות מחיים בריאים

ומלאי מרץ רעננות ואנרגיה בגיל מבוגר

 

פורסם לראשונה בעיתון-בריאות על ברויה
למעלה

 שים לב

 המידע הנחשף באתר אינטרנט זה אינו מהווה תחליף מכל סוג שהוא לייעוץ ולטיפול רפואי

עמוד הבית
למה פלדנקרייז
מהי שיטת פלדנקרייז
ממציא השיטה ד"ר משה פלדנקרייז
מי אנחנו

שיעורים מוקלטים לרכישה בחנות CD

שיעור לתרגול
חוויות השינוי
תגובות והמלצות
מבצע מארזים
מורים בשנת שבתון
דפי משוב
שיעורי פלדנקרייז המקום והזמן
מאמרים
המחקר המדעי
הטיפול האישי
 השיעור הקבוצתי
דפי זוהר
וידאו בתקשורת
מצגות אודות השיטה
שיעור פלדנקרייז 1 בפארק
שיעור פלדנקרייז  2 מול המחשב
 

לרכישת שיעורי פלדנקרייז ב- CD לחצו כאן

 
ברצף תנועות
להחזיר את הגמישות
בעדינות
להגדיל את טווח התנועה

 

לרכישת שיעורי פלדנקרייז ב- CD לחצו כאן

 
 

  כל הזכויות שמורות למרכז לשיטת פלדנקרייז. רינת לוין , ניצה ונסטור לוין   טל' נייד: 054-5907755 טל : 03-9364272